Zabieg polega na nacięciu zewnętrznej warstwy kości (nazywanej kością korową) na głębokość ok. 2-3 mm w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, zęby mogą przemieszczać się przy mniejszych siłach w krótszym czasie, co bardzo ułatwia leczenie ortodontyczne. Dodatkową zaletą kortykotomii jest zmniejszenie nacisku na kość i dziąsło otaczające ząb – zmniejsza się wówczas ryzyko wystąpienia recesji (ucieczka dziąsła). Po zabiegu kotykotomii pacjent zgłasza się na wizyty co 2-3 tygodnie w okresie ok. 3 miesięcy- po tym czasie kość zrasta się i ponownie stawia większy opór podczas przemieszczania zębów.
Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w przypadku braku powodzenia typowego leczenia kanałowego. Niekiedy jest jedyną możliwością uniknięcia ekstrakcji zęba. Wskazania do chirurgii endodontycznej to przede wszystkim:
To zabieg polegający na odcięciu jednego z korzeni zębów trzonowych. Wykonuje się go w przypadkach rozległych zmian przy jednych korzeni, gdy pozostała część zęba rokuje pozostanie w jamie ustnej pacjenta. Technicznie, ząb leczy się kanałowo, przecina wiertłem i usuwa korzeń, przy którym jest zmiana w kości. Pozostała część zęba zostaje w kości, a po wygojeniu rany poekstrakcyjnej może służyć jako filar pod koronę lub most protetyczny.
Istnieje wiele wskazań do usuwania zębów ósmych, między innymi:
Podane znieczulenie i właściwa technika zabiegu pozwalają na sprawne usunięcie zębów ósmych. Jeśli istnieje taka konieczność, ranę zszywa się, by przyspieszyć gojenie.