Aktualności

Jak zadbać o mleczne zęby dziecka w kilku prostych krokach? Luty 14, 2017

O zęby mleczne naszych dzieci trzeba dbać już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka w jamie ustnej. Ważna jest zdrowa dieta (mało cukru i niepodawanie słodzonych napojów w nocy) i wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych.
Dzieci powinny czyścić zęby pod kontrolą rodziców, a rodzice powinni pamiętać o okresowych kontrolach gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta malucha u dentysty powinna mieć miejsce już w pierwszym roku życia – potem okresowe kontrole ułatwią utrzymanie mleczaków w doskonałej kondycji.

Ortodonta powinien skontrolować uzębienie Waszego dziecka już w 5-6 roku życia. Z reguły wtedy zaczyna się okres wymiany zębów mlecznych na stałe. Bo zęby mleczne powinny pozostać w jamie ustnej w dobrym stanie aż do czasu, kiedy same zaczną się ruszać i wypadną. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia z rozwojem wady zgryzu. Można powiedzieć, że zęby mleczne „trzymają miejsce” dla zębów stałych. Jeśli wypadną lub zostaną usunięte za wcześnie- koniecznie trzeba „zablokować” przestrzeń po utraconym mleczaku. Takie postępowanie pozwoli na zminimalizowanie niepożądanych przemieszczeń stałych zębów, które dopiero co się będą wyrzynać.

Zgodnie ze starą zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” – dbajmy o zęby naszych dzieciaków tak wcześnie jak to tylko możliwe.