Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne- Kaczyńska Stomatologia - Białystok

Piękny uśmiech
nieodłącznie kojarzy się z estetyką

W dzisiejszych czasach, gdy właśnie estetyka i ładny uśmiech są atutem w życiu zawodowym i prywatnym, ortodoncja stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych dziedzin stomatologii.

Zajmujemy się:

  • kontrolą rozwoju zgryzu i profilaktyką
  • leczeniem wad u dzieci i młodzieży
  • leczeniem pacjentów dorosłych (przygotowanie do leczenia protetycznego)
  • przygotowaniem pacjentów do leczenia chirurgicznego (chirurgia ortognatyczna)

Proste zęby to same korzyści, poza ładnym uśmiechem możemy wpływać na poprawę rysów twarzy, harmonię profilu, korektę wymowy. Od dawna wiadomo też, że poprzez prawidłowe ustawienie zębów zmniejsza się skłonność do próchnicy i odkładania kamienia nazębnego.
Współpracując z lekarzami zajmującymi się chorobami dziąseł mamy możliwość ograniczenia rozwoju chorób przyzębia (potocznie zwanych paradontozą). W Polsce pacjenci dorośli powoli przekonują się, że leczenie aparatami jest możliwe w każdym wieku.

Leczenie nakładkami INVISALIGN to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy z różnych względów woleliby nie nosić klasycznego aparatu ortodontycznego.

Aparaty kosmetyczne, aparaty klejone od strony języka (lingwalne) to doskonałe rozwiązania dla tych z Państwa, którym wyjątkowo zależy na doskonałym wyglądzie, także podczas leczenia.

Szczególnie istotna jest również profilaktyka wad zgryzu, ponieważ wada wcześnie wykryta może zostać wyleczona szybciej i łatwiej, co bezpośrednio wpływa na niższy koszt leczenia.

Bez względu na rodzaj aparatu, niezbędna jest wizyta konsultacyjna, na której, po badaniu pacjenta i wstępnej diagnozie zleca się wykonanie odpowiednich zdjęć rentgenowskich i pobiera wyciski do gipsowych modeli zgryzu.

Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu zdjęć rentgenowskich, modeli gipsowych czy innych informacji z wizyt w innych placówkach prosimy o zabranie ich ze sobą na wizytę konsultacyjną.

Z przyczyn technicznych nie podejmujemy się kontynuacji leczenia u pacjentów z aparatami założonymi w innych placówkach. Ze względu na różne filozofie leczenia i rodzaje aparatów nie prowadzimy dalszego leczenia, rozpoczętego według planu w innym gabinecie.

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

 

Aparat zdejmowany/ruchomy - Kaczyńska Stomatologia - BiałystokAparat Clear Aligner - Kaczyńska Stomatologia - Białystok

Aparaty zdejmowane/ruchome  System nakładek INVISALIGN

To opcja leczenia stosowana u dzieci i młodzieży do 12 roku życia. Aparaty tego rodzaju nosi się w nocy i niekiedy w ciągu dnia. Składają się z płytki akrylowej i elementów drucianych. Wymagają dobrej współpracy ze strony pacjenta i wizyt kontrolnych raz na 3-4 miesiące.

Do tej grupy zaliczamy też aparaty INVISALIGN– zdejmowane, przezroczyste nakładki będące alternatywą dla aparatów stałych.Są to rozwiązania dla dorosłych, dobrze zmotywowanych pacjentów, ponieważ takie nakładki trzeba nosić ok. 22 godzin na dobę.


 

Aparat stały - Kaczyńska Stomatologia - Białystok

Aparaty stałe

Składają się z różnego rodzaju zaczepów klejonych na stałe do powierzchni zębów. Służą do bardziej precyzyjnego przesuwania zębów u pacjentów starszych- młodzieży i dorosłych. Wymagają dużej dbałości o higienę jamy ustnej jak też ostrożności przy spożywaniu twardszych pokarmów.
W zależności od wady leczenie trwa około 2 lat. Wizyty odbywają się raz w miesiącu lub raz na 6-8 tygodni w przypadku leczenia aparatami samoligaturującymi. Oferujemy:

  • aparaty metalowe – wytrzymałe i mocne, bardziej widoczne podczas uśmiechu, doskonałe do leczenia pacjentów, dla których niewidoczny aparat nie jest szczególnie istotny.
  • aparaty kosmetyczne – ceramiczne – w kolorze zęba. Idealna opcja dla tych z Państwa, którzy stawiają na 100% estetyki również podczas leczenia.
  • aparaty samoligaturujące (metalowe lub kosmetyczne) – to aparaty z zamkami o innej konstrukcji, pozwalającymi na skrócenie czasu leczenia i eliminującymi dolegliwości bólowe, wynikające z przemieszczania zębów podczas leczenia.
  • aparaty lingwalne – (językowe) – to rozwiązania dla najbardziej wymagających pacjentów. Ten rodzaj zamków pozwala całkowicie ukryć fakt leczenia aparatem stałym. Zaczepy ortodontyczne klejone są na wewnętrznych powierzchniach zębów.

Po zakończeniu leczenia aparatami stałymi konieczne jest utrwalenie uzyskanej pozycji zębów – RETENCJA. Pierwszy rok po zdjęciu aparatów jest kluczowy dla stabilności wyniku leczenia, dlatego też stosujemy przezroczyste szyny, nakładki i retajnery klejone do zębów, by zapobiec nawrotom wady.

Miniśruby ortodontyczne

Miniaturowych rozmiarów śruby ortodontyczne to elementy będące już codziennością w praktyce ortodontycznej. Służą do bardziej przewidywalnego i łatwiejszego przesuwania zębów, skracają wyraźnie czas leczenia, a niekiedy nawet pozwalają na drobne korekty położenia zębów bez zakładania aparatu stałego.

Wada klasy II
Wada klasy III

Pacjenci ortognatyczni

Istnieje grupa pacjentów, których nie można leczyć wyłącznie ortodontycznie. Wady zgryzu, które ich dotyczą nazywane są szkieletowymi. Są to skomplikowane nieprawidłowości budowy i położenia szczęk, które muszą być leczone we współpracy z lekarzami innych specjalności. Ortodonta przygotowuje pacjenta do zabiegu za pomocą aparatów stałych, a chirurg ustawia prawidłowo szczęki i zęby względem siebie podczas operacji w znieczuleniu ogólnym.