W każdej z dziedzin stomatologii istnieją zabiegi, dzięki którym można uniknąć rozwoju próchnicy, przeciwdziałać utracie zębów i rozwojowi wad zgryzu.
Usunięcie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg z zakresu profilaktyki. Z reguły wykonuje się go ultradźwiękowo przy pomocy skalera.
W zależności od ilości kamienia i szybkości odkładania na powierzchni zębów powinno się go wykonywać 1-2 razy w roku. Jedynie pacjenci z istniejącymi chorobami dziąseł powinni zgłaszać się na zabiegi częściej bo co 3-6 miesięcy.
Ciemny osad na powierzchni zębów pochodzi najczęściej z dymu papierosowego, czerwonej i zielonej herbaty, kawy i niektórych preparatów do płukania jamy ustnej. Do jego usuwania służy urządzenie zwane piaskarką stomatologiczną. Specjalny proszek stomatologiczny w połączeniu z wodą i powietrzem pod ciśnieniem oczyszcza powierzchnię zębów bez uszkadzania szkliwa. Piaskowanie wykonujemy również u pacjentów z założonymi aparatami stałymi- dzięki temu leczenie ortodontyczne staje się mniej uciążliwe.
Pomimo kontrowersji, jakie ostatnio wzbudza stosowanie fluoru nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do rozsądnej i wyważonej profilaktyki fluorkowej. Po profesjonalnym oczyszczaniu zębów możliwe jest przeprowadzenie fluoryzacji, czyli zabezpieczenie oczyszczonej wcześniej powierzchni zębów. Dzięki nałożeniu preparatów zawierających dużą dawkę fluoru możemy wzmocnić zęby i zredukować występowanie próchnicy nawet o 75 procent.
Pokrywanie powierzchni zębów mlecznych i stałych preparatami fluorkowymi pomaga wzmocnić tkanki zębów i przeciwdziałać próchnicy. Zabiegi wykonuje się u dzieci i dorosłych, szczególnie w przypadkach większej podatności na próchnicę.
To zabieg zabezpieczenia bruzd i zagłębień w zębach przy zastosowaniu laku szczelinowego. Lekarz lub higienistka stomatologiczna starannie oczyszcza powierzchnię zęba i aplikuje preparat. Naświetlenie laku lampą i dopasowanie w zwarciu zębów kończą zabieg.
Kiedy pacjenci zgłaszają zaniepokojenie obecnością białych plam na powierzchni zębów wiemy, że pozostawienie ich bez zabezpieczenia skończy się ubytkiem tkanek czyli próchnicą. Wielu pacjentów ortodontycznych nie dbających wystarczająco o higienę doświadcza plam, przebarwień i w konsekwencji ubytków szkliwa.
Icon to preparat umożliwiający zatrzymanie procesu próchnicowego bez wiercenia w szkliwie. Stanowi etap przejściowy pomiędzy profilaktyką a leczeniem zębów. Płynna żywica przenika wgłąb szkliwa zatrzymując rozwój próchnicy. Niezwykle pożądanym efektem jest też mniejsza widoczność plam i przebarwień.