W kompleksowym planowaniu leczenia stomatologicznego, czy to protetyki czy też ortodoncji powinno się uwzględniać działanie stawów skroniowo-żuchwowych, pozycję zębów i czynność mięśni.
Starte zęby, bóle stawów, przeciążenie mięśni i obecność recesji dziąsłowych bardzo często są efektem braku równowagi w systemie, jaki stanowią szczęki z otaczającymi tkankami.
Analizę taką przeprowadzamy za pomocą artykulatora – urządzenia symulującego pracę stawów skroniowo-żuchwowych. W pewnych przypadkach korzystamy również z akrylowych szyn i deprogramacji. Deprogramator to niewielki, zdejmowany aparat z twardego tworzywa (akryl), który noszony przez ok. 2 tygodnie 24 godziny na dobę pozwala ustawić dolną szczękę w optymalnej pozycji względem stawów skroniowo-żuchwowych, z pominięciem dotychczasowego kontaktu zębów.
Uzyskaną po deprogramacji pozycję żuchwy rejestruje się łukiem twarzowym i przenosi się na modele w artykulatorze. Planowanie leczenia w oparciu o tak poszerzoną diagnostykę pozwala na indywidualne podejście do terapii każdego z pacjentów.