Aktualności

Alternatywne sposoby wybielania zębów, czy są bezpieczne dla naszego zdrowia? Luty 14, 2017

Wielu pacjentów pyta o możliwości i sposoby wybielania zębów. Istnieje wiele możliwości przywrócenia czy stworzenia białego uśmiechu. Każda ma swoje wady i zalety. Wybielając zęby musimy pamiętać o wpływie diety na przebarwienia szkliwa. Żadna z metod nie zapewni śnieżnobiałego efektu jeśli pacjent pali papierosy czy pije dużo herbaty.
Jeśli szkliwo zębów jest nierówno zabarwione (plamy, uszkodzenie powierzchni, wypełnienia) – efekt również będzie pozostawiał wiele do życzenia.
Szkliwo zębów jest specyficznym materiałem i wybielenie do kredowobiałego koloru po prostu nie jest możliwe. Można rozjaśnić kolor wyjściowy o kilka odcieni, jednak jesli myślicie Państwo o kredowej bieli- rozwiązaniem będą jedynie licówki (dział protetyka).

Poniżej krótkie zestawienie dostępnych metod wybielania:

Pasty wybielające

są rozwiązaniem dostępnym i tanim, ale często nadużywanym. Większość z nich charakteryzuje się wysoką ścieralnością, a co za tym idzie – często stosowane mocno ścierają powierzchnię szkliwa powodując nadwrażliwość.

Paski wybielające

do wybielania w domu są alternatywą dla pacjentów, którzy nie mają problemów z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Są przystępne cenowo jednak efekt wybielania jest słaby i krótkotrwały.

Wybielanie nakładkowe

to już bardziej zaawansowana metoda, pozwalająca na uzyskanie efektu rozjaśnienia szkliwa przy akceptowalnych kosztach. Z reguły wymaga pobrania wycisków i stworzenia indywidualnych nakładek. Pacjent dostaje do domu żel wybielający, pod warunkiem regularnych wizyt kontrolnych.

Zarówno do wybielania nakładkowego jak i lampą w gabinecie pacjenci muszą pojawić się na wizycie kwalifikującej do wybielania. Zazwyczaj wykonuje się oczyszczanie powierzchni zębów z kamienia i osadu (skaling i piaskowanie), pacjent dowiaduje się też o konieczności przestrzegania tzw. „białej diety” przez okres 2 tygodni od zabiegu. Pacjentów wybielających zęby za pomocą nakładek w domu „biała dieta” obowiązuje przez cały czas wybielania i 2 tygodnie po zakończeniu.

Wybielanie żelem i lampą w gabinecie

Najbardziej zaawansowaną i trwałą metoda wybielania jest wybielanie żelem i lampą w gabinecie pod okiem doświadczonego personelu.
Zabieg poprzedza oczyszczanie zębów (skaling + piaskowanie), zaś samo wybielanie wykonywane jest na jednej wizycie.
Na zęby i dziąsła nakłada się tzw. koferdam dziąsłowy – materiał, który będzie chronił dziąsła w trakcie wybielania. Samo wybielanie to maksymalnie trzy 15-to minutowe sesje pod lampą wzmacniającą proces rozjaśniania szkliwa.
Po takim zabiegu zęby mogą być wrażliwe, a pacjentów obowiązuje wspomniana już wcześniej „biała dieta„- można jeść i pić tylko te produkty i potrawy, które nie mają w swoim składzie barwników – naturalnych bądź syntetycznych.
Efekt wybielania żelem i lampą utrzymuje się nawet do 3 lat – w zależności od wyjściowego koloru zębów i nawyków żywieniowych pacjenta.

Wybielanie zębów - Kaczyńska Stomatologia - Białystok